Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar 2016


 

Klubbmästerskap i hoppning 2 oktober

 

Klass 1 Clear Round

 

Sigrid Lindholm   Prins af Gyllengrip          0        1:05     CL

 

Amanda Winberg Pexy                                 0        1:20     CL 

 

Ella Gustafson  Freja                                     0        1:08     CL

 

William Fakt   Prins af Gyllengrip                0        1:04     CL

 

Clara Ringsén   Aleika                                   0        1:07    CL 

 

Elsa Eriksson   Twinky                               8 + 6     1:51 

 

Therese Sandgren  Miss Amazing             12 + 8    1:55 

 

 

 

Klass 2 KM-klass

 

Ponny

 

 

1. Nova Sjöberg  Bianca           0 + 0        1:21/42:63  KM-mästare 

 

2. Clara Ringsén Janniek         0 + 4        1:08/45:27

 

3. Ella Gustafson Freja               0 + 8         1:08/ 52:00 

 

4. Emma Hanis  Norby Forever     4            1:30  

 

5. Elsa Eriksson  Twinky              Utesluten  

 

Häst 

 

 

1. Clara Ringsén  Alieka                     0 + 0       1:10/ 36:86    KM-mästare

 

2. Emelie Eld   Prins af Gyllengrip    0 + 0       1:14/42:27 

 

3. Ida Andersson  Pexy                         0 + 0       1:19/42:49 

 

4. Nova Nilsén  Prins af Gyllengrip     0 + 0       1:16/ 42:50  

 

5. Frida Nilsson  Pexy                          0 + 0       1:18/ 46:00  

 

6. Therese Sandgren  Miss Amazing    0 + 4      1:17/ 44:80 

 

7. Rebecca Löfstrand  Waldfee              10         1:30 

 

Proposition

 

Ryttarmeddelande

 

Startlista

 

 

Klubbmästerskap i dressyr 1 oktober

Resultat Klass 1
LC:1 CL
Anna Hellström /Prerija                   158 p/ 58,51 %
Izabell Björklund/Pexy                    159 p/ 58,58 %
Ella Gustafson/Mimmi                     172p/ 63,70 %
Elsa Eriksson/Twinky                      156p/ 57,77 %
William Fakt/Hervar                        156p/57,77 %
Sigrid Lindholm/Miss Amazing        164p/60,74%
Amanda Winberg /Pexy                   154p/57,03%

 

Resultat Klass 2 KM-klass

Ponny
1.Tilde Tängerby/Legolas             189 p/ 67,50 %

2.Elsa Eriksson/ Twinky                 163p/60,37 %

3.Ella Gustafson/Freja                     152p/ 56,29 %

4.Nova Sjöberg/Bianca                   143p/52,96 %


Häst


1. Eva Carlsson/Prins af Gyllengrip     190p/67,85 % (Klubbmästare)

2. Therese Pihl/Waldfee                          188p/ 67,14 %

3. Emelie Eld/Twixie                               186p/66,42 %

4. Ella Nilsén/Garzolina                           230p/60,52 %

5. Linda Lönnros/Cyma.                          169p/60,35 %

6. Anna Hellström/Prerija                        167p/59,64 %

7. Johanna Lindh/Twixie                         157p/56,07 %

8. Eleonor Lindberg/Freja                        157p/56,07 %

9. Frida Westlund/Prins af Gyllengrip      152p/54,28 %

10. Therese Sandgren/Miss Amazing       206p/54,21 %

11. Rebecca Löfstrand/Bjorka                  136p/48,57 %

 

Proposition

Ryttarmeddelande

Startlista

 

 

 

Vårdressyr med Dressyrallsvenskan div III omg 3 norra

28 - 29 maj 2016

Regional och lokal tävling i dressyr ridhäst

 

Proposition

 

Ryttarmeddelande

 

Lördag 28 maj

Resultat klass 1

Resultat klass 2+3

Resultat klass 4

Resultat lag div 3 norra omg 3

 

IMG_0830

Vinnande laget - Vansbro Ryttarsällskap 65,846%

Elsa Munters Isaksson - Hedwig

Sanne Runesson - Qarl-Alfred BQ

Emelia Frimodig - Roland

 

IMG_0836

Total vinnare Div 3 Dressyr - Gagnefs Ridklubb

Lina Persson - Grafit  

Josefin Åkerström - Franjo  

Anna Lundgren - Kacper

 

Söndag 29 maj

Resultat klass 5

Resultat klass 6

Resultat klass 7

 

Uppdaterad: 2016-10-02 22:13
Skribent: Johanna Lindh

Utmärkt Förening

 

SISU_Webb_IF_190X190_samverkan

 

Invent

 Hammarprodukter

Garageportsexperten 

Coop

 

Zetterströms

 

Fältbutiken AB

 

Sparbanken

 

Österbo hästgård     

 

Dalarnas

Postadress:
Bjursås RK - Ridsport
Proselins väg 19
79021 Bjursås

Besöksadress:
Proselins väg 19
79021 Bjursås

Kontakt:
Tel: 023-503 43
E-post: This is a mailto link

Se all info